119 kvadratmeter stort hus i Strängnäs sålt för 5 095 000 kronor

Försäljningen av fastigheten på adressen Moderna Gatan 5 i Strängnäs är nu klar.

Moderna Gatan 5

Moderna Gatan 5

Foto: Google Street View

Fastighetsaffärer2025-05-23 20:00

Ny ägare är Anh Le, 40 år, och säljare är Leif Tore och Mayvor Charlotte Bergström. Husets byggår är 2011 och det har en boyta på 119 kvadratmeter. Ägarbytet blev klart i maj 2025 och priset blev 5 095 000 kronor.

I november förra året såldes ett annat hus alldeles i närheten, på Moderna Gatan 8. Priset blev där 6 275 000 kronor, för det 158 kvadratmeter stora huset.

Se alla lagfarter här

De senaste tolv månaderna har det sålts 23 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var redan nämnda Moderna Gatan 8.

Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.

Karta: Strängnäs kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!