Nya ägare blir Lars Magnus Göransson, 30, och Lisa Viktoria Maria Wikström, 31, som köper fastigheten av Ann-Marie Kristina Uusikartano och Kurt Sonny Karlsen. Det 142 kvadratmeter stora huset är byggt 1983. Ägarbytet gjordes i oktober 2024 och priset blev 4 400 000 kronor.
I januari såldes ett annat hus på samma gata, på Bofinkvägen 4. Där blev priset för den 170 kvadratmeter stora villan 3 738 000 kronor.
De senaste tolv månaderna har det sålts fem hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var redan nämnda Skogvaktarvägen 62C.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.