Huset är byggt 1979 och har en boyta på 173 kvadratmeter. Köpet från säljarna Andreas Magnus Jakobsson och Julia Maria Ellinor Jakobsson blev klart i maj 2025.
I augusti förra året såldes ett annat hus precis i närheten, på Mäster Olofsgatan 6. Där såldes ett 132 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 6 625 000 kronor.
De senaste tolv månaderna har det sålts 19 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Lektorsgatan 18, som gick för 12 000 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.