41-åring ny ägare till mindre hus i Flen – prislappen: 1 250 000 kronor

Fastigheten på Yxtaholm Kvarnmovägen 12 i Flen har fått en ny ägare.

Området kring Yxtaholm 12

Området kring Yxtaholm 12

Foto: Google Maps

Fastighetsaffärer2025-04-08 15:21

Köpare är Brett Grant Baker, 41 år, från Hägersten och säljare är Marita Marjo Kaarina Aromaa. Köpet blev klart i mars 2025 och priset blev 1 250 000 kronor. Huset är byggt 1977 och har en boyta på 54 kvadratmeter.

Bara några hundra meter bort såldes i somras ett annat hus, på Yxtaholm Yxtakvarnshöjden 3. Där landade priset på 1 900 000 kronor för det 80 kvadratmeter stora huset.

Se alla lagfarter här

De senaste tolv månaderna har det sålts fem hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Yxtaholm Yxtakvarnshöjden 11, som gick för 3 300 000 kronor.

Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.

Karta: Flens kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!