Köpesumman blev 1 000 000 kronor och de nya ägarna tog över huset i februari 2025. Huset byggdes 1970 och har en boyta på 63 kvadratmeter.
Lite mindre än en kilometer därifrån såldes i mars förra året ett annat hus, på Arvidstorp Stenbacken. Där landade priset på 1 900 000 kronor för det 97 kvadratmeter stora huset.
De senaste tolv månaderna har det sålts ett hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var redan nämnda Arvidstorp Stenbacken.
Under samma period har det sålts 17 bostäder i postorten Näshulta. Priset per kvadratmeter är 19 419 kronor.
Priserna på villor i Eskilstuna kommun har i princip stått stilla senaste tre månaderna, enligt Svensk Mäklarstatistik.
Även för länet har priserna sjunkit med 1,3 procent under perioden.
Samma siffror för senaste året är 7 procents ökning i Eskilstuna kommun och 1,2 procents ökning i länet.
I snitt måste du betala 27 255 kronor per kvadratmeter i Eskilstuna kommun, mot 26 756 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.
Här är de fem dyraste fastighetsförsäljningarna i postorten Näshulta senaste tolv månaderna:
1. Vidökna Gamla Prästgården. Pris: 6 495 000 kronor.
2. Lilla Sörtorp 1. Pris: 3 550 000 kronor.
3. Norrtorp Grindstugan. Pris: 2 600 000 kronor.
4. Kråksten Norräng. Pris: 1 950 000 kronor.
5. Åstorp Björkäng. Pris: 1 850 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.