Köpesumman blev 1 100 000 kronor och de nya ägarna tog över huset i februari 2025. Huset är byggt 1956 och har en boyta på 69 kvadratmeter.
Bara några hundra meter bort såldes nyligen ett annat hus, på Bjurtorpsvägen 13. Där såldes ett 100 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 1 900 000 kronor.
De senaste tolv månaderna har det sålts tolv hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Trädgårdsgatan 3, som gick för 2 995 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.