Nya ägare blir Jenny Anna Birgitta Mickelgård och Lukas Fredrik Mickelgård, båda 46 år, från Stockholm som köper fastigheten av Kenneth Sven Inge Bergsten och Birgitta Inger Elisabeth Bergsten. Husets byggår är 1930 och det har en boyta på 45 kvadratmeter. Ägarbytet gjordes i februari 2025 och priset blev 965 000 kronor.
Lite mer än en kilometer därifrån såldes för bara några månader sedan ett annat hus, på Hattranvägen 11. Där blev priset för det 65 kvadratmeter stora huset 1 195 000 kronor.
De senaste tolv månaderna har det sålts åtta hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Albrovägen 25, som gick för 2 185 000 kronor.
Under samma period har det sålts 508 bostäder i postorten Eskilstuna. Priset per kvadratmeter är 25 086 kronor.
Priserna på villor i Eskilstuna kommun har stigit med 2,5 procent senaste tre månaderna, enligt Svensk Mäklarstatistik.
För länet har priserna stigit med 1,6 procent under perioden.
Samma siffror för senaste året är 8 procents ökning i Eskilstuna kommun och 1,3 procents ökning i länet.
Snittpriset på fastighetsförsäljningar är 28 685 kronor per kvadratmeter i Eskilstuna kommun, mot 28 536 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.
Här är de fem dyraste fastighetsförsäljningarna i postorten Eskilstuna senaste tolv månaderna:
1. Lerviksvägen 13. Pris: 9 200 000 kronor.
2. Skogvaktarvägen 22A. Pris: 8 350 000 kronor.
3. Kriebsensgatan 16A. Pris: 8 000 000 kronor.
4. Lohegatan 24. Pris: 8 000 000 kronor.
5. Mora Lagbo. Pris: 7 350 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.