Köpesumman blev 675 000 kronor och de nya ägarna tog över huset i mars 2025. Husets byggår är 1963 och det har en boyta på 47 kvadratmeter.
Ett par hundra meter bort såldes i vintras ett annat hus, på Ängstugan Ängstugevägen 6. Där landade priset på 300 000 kronor för det 24 kvadratmeter stora huset.
De senaste tolv månaderna har det sålts två hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Ängstugan Backvägen 2, som gick för 1 195 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.