Replik på Daniel Hansens debattartikel: Vilken framtid har Åshorns och Sågarsvedets kolloverksamhet?
Vi uppskattar att du är engagerad och tycker att kolloverksamhet är viktigt för barnen. Det gör vi också. Dock blir det inget övernattningskollo på Sågarsvedet eller Åshorn.
Men vi gör kollo på ett nytt sätt för minst 500 barn och unga i Eskilstuna kommun i sommar. Kultur- och fritidsnämnden och kultur- och fritidsförvaltningen har relativt nyligen fått uppdraget att erbjuda en oförglömlig, trygg och glädjefylld sommarupplevelse där barn och unga får växa, knyta nya vänskapsband och uppleva gemenskap, rörelse och kreativitet.
Det blir kostnadsfritt dagkollo på mellan tre och tio dagar. Kollot kommer vara på flera platser i kommunen, bland andra Sågarsvedet. Varje kollo har ett tema, som cirkus, idrott, teater, musik, segling och mycket mer. Vi bjuder på lunch, mellanmål och transport vid behov. Målgruppen är alla barn, samtidigt som vi på olika sätt arbetar för att få med barn i utsatta livssituationer.
Planeringen pågår för fullt och anmälan öppnar om några veckor.
Vi jobbar tillsammans med föreningsliv och kulturaktörer för att skapa ett riktigt härligt sommarlov och det kommer också finnas aktiviteter för barn med funktionsnedsättning. Målgruppen är alla barn, samtidigt som vi på olika sätt arbetar för att få med barn i utsatta livssituationer.
Utredningen, som görs av kommunledningskontoret, kommer utvärdera sommarens insatser och komma med förslag till hur vi nästa sommar utvecklar kolloverksamheten och erbjuda kollo med övernattning.
Håll utkik – vi ser fram emot en fantastisk sommar tillsammans!
Johan Lidén (S)
Ordförande kultur- och fritidsnämnden
Ola Bjerding
Förvaltningschef, kultur- och fritidsförvaltningen