Det är val om ett halvår men uppriktigt sagt, vem behöver egentligen politiker? Av tidningarnas insändarsidor och på sociala medier är det ju uppenbart att det är Greta i Strängnäs, Bertil i Mariefred, Arg skattebetalare, Hundälskare i Åker och Katthatare i Stallarholmen som har de klara beskeden samt de raka svaren på alla frågor. Inget mesigt slingrande där inte!
Greta som har barn i skolåldern framhåller med emfas på skolans föräldramöte att det självklart att det är barnen vi ska satsa på i alla lägen. Barnen är ju vår framtid. Det är ju fullständigt vansinnigt att diskutera nedskärningar och att ens nämna nerläggning av skolor är ju på gränsen till kriminellt.
Det är även en horribel tanke att skära ner i äldreomsorgen, tycker Greta. Gretas svärmor börjar bli dement och behöver en plats på äldreboendet Pelargonen, så bara tanken att spara pengar på våra gamla är ju befängd. Det är ju våra gamla som byggt upp det här landet. Om nu kommunen behöver spara kan man spara in på alla politikers feta löner och dra ner på byråkratin i kommunhuset. Nej satsa på i stället på kulturen och olika fritidsverksamheter. Det skulle behövas ett ridhus, en riktig fin konsthall och ett konserthus värd namnet. Sedan är det ju det här med skatterna som är så fruktansvärt höga, rena konfiskationen. Det är otroligt vad allt bara har blivit sämre i det här landet.
Greta har nyligen skrivit på en protestlista mot kommunens planerade byggnation av hyresbostäder i närheten av villaområdet där hon bor. Det synnerligen olämpligt att bygga hyreslägenheter så tätt inpå ett villaområde. Tänk om det blir fester och andra störningar från de nya hyresgästerna. Greta tycker dock att det är nödvändigt att kommunen bygger billiga hyreslägenheter fast inte just i hennes villaområde. Hennes äldste son från första äktenskapet behöver nämligen flytta hemifrån och det måste väl ändå vara politikernas ansvar att se till att ungdomarna får någonstans att bo.
Ja, vad ska vi egentligen med politiker till?
Peter Hellsten
Fotnot: Samtliga namn som nämns är pseudonymer (red. anm)