"Det ska bli spÀnnande och lÀskigt"

Förra fredagen sĂ„g Ann Rundlöf till att kollegan Kent Gustafsson fick en tĂ„rta nĂ€r han lĂ€mnade Handelsbankens kontor pĂ„ Fristadstorget.I gĂ„r var det Anns tur att uppvaktas.– Det kĂ€nns jĂ€ttebra att sluta – spĂ€nnande, men samtidigt lite lĂ€skigt, sĂ€ger trotjĂ€naren.

Ann R 2.jpg

Ann R 2.jpg

Foto: Fotograf saknas!

Personligt2014-07-05 07:30

Egentligen hade inte undertecknad tid att besöka banken i gÄr, men att Ann Rundlöf Àr en synnerligen omtyckt person blev jag snart varse och efter tre telefonsamtal fick jag ge mig och planera om dagsprogrammet.

Kollegan Kent Gustafsson menade att Ann var minst lika vÀrd en tÄrta som honom, lÄntagaren Sven-Olof Larsson var den andre som ringde och vÀdjade innan mÄngÄriga kunden tillika grannen pÄ Kungsgatan Marie-Charlotte Nordström hörde av sig i samma Àrende.

– Ann har varit vĂ„r klippa i alla Ă„r, sjĂ€lvklart mĂ„ste hon uppvaktas med en tĂ„rta, sa Marie-Charlotte.

I det lĂ€get vore det vĂ€l nĂ€rmast tjĂ€nstefel att nobba – sĂ„ jag kikade in pĂ„ kontoret i gĂ„r igen.

– Vad roligt, sĂ€ger Ann nĂ€r jag överrĂ€cker den marsipanprydda godsaken och berĂ€ttar om hennes popularitet.

Ann har 44 Ärs erfarenhet av bankvÀrlden var av 25 pÄ kontoret pÄ Fristadstorget.

– Jag fick bröstcancer i fjol och det gav mig en ny syn pĂ„ livet. NĂ€r jag nu fĂ„r chansen att gĂ„ nĂ„gra Ă„r i förtid vill jag ta den, sĂ€ger Ann som nu tĂ€nker umgĂ„s mer med barn och barnbarn i Stockholm och kanske köpa sig en husbil tillsammans med sambon.

Vad kommer du sakna mest?

– Kollegorna och alla trevliga kunder jag följt under alla Ă„r, flera av dem har blivit goda vĂ€nner till mig.

– Det Ă€r dags för oss att slĂ€ppa fram ungdomarna nu, tillĂ€gger Ann med adress kollega Kent Gustafsson som givetvis Ă€r dĂ€r under uppvaktningen.

Innan jag lÀmnar avtackningen frÄgar jag om det Àr nÄgra fler trotjÀnare som Àr pÄ gÄng att sluta.

– Nej du, nu Ă€r det 18 Ă„r innan nĂ€sta gĂ„r i pension, svarar nĂ„gon.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om