Foto från Flens idrottsgala år 2017. Till vänster syns konferencier Cazton Njuki som även håller i galakvällen i år. Foto:

Här är alla nominerade till Flens idrottsgala

Flen

Årets idrottsgala arrangeras den 1 februari och just nu röstas det för fullt på kommunens hemsida.

Flens idrottsgala har hållits av Flens kommun sedan fyra år tillbaka för att hylla idrottare och eldsjälar i föreningar runt om i kommunen.

I år har det kommit in många nomineringar från både allmänheten och från juryn, det berättar Jessica Ekermann, samordnare på Kommunledningsförvaltningen i Flens kommun.

– Speciellt i kategorin Årets unga idrottare, där vi i år presenterar fem alternativ att rösta på eftersom vi fått in så många bra förslag. Det är också den kategorin som flest röster kommer in i. Det är roligt att det är så många unga som engagerar sig, säger hon.

Förra året kom inga nomineringar in till kategorin Årets funktionsnedsatta, något som det blivit ändring på i år.

– Vi har fått ihop fyra stycken till kategorin, det känns jättebra att kunna lyfta även den gruppen i år, säger Jessica Ekermann.

Under galakvällen kommer det att bjudas på buffé, mingel och DJ.

– Det blir en festlig helkväll, säger Jessica Ekermann.

Under kvällen delas det sammanlagt ut priser i tio kategorier, varav ett är ett hemligt hederspris. Det kommer också att delas ut tre stipendier för Ung ledare, Årets Idrottsprestation och ett ledarstipendium. 

Fram till den 27 januari är röstningsformuläret på kommunens hemsida öppet, därefter räknas rösterna samman och presenteras sedan på fredagskvällen den 1 februari på Skjortan i Flen.

Årets nominerade:

Årets lag/förening:

OK Tjärnen

Malmköpings Alpina Skidklubb

Malmköpings IF Boule

IF Flen Taekwondo

Årets ungdomslag/ungdomsförening:

MUS – Mellösa Ryttarklubbs ungdomssektion

Flen Sport & Hälsa IF

Finntorps ponnylag, Finntorps Ridklubb

Malmköpings Gymnastikförening

Årets eldsjäl:

Reine Johansson, Flens Friidrottssällskap

Jennie Carlsson, Finntorps Ridklubb

Thord Jansson, Malmköpings Gymnastikförening

Gunnel Källstedt, Friskis & Svettis

Årets unga idrottare:

Elham Aljasem, Skogstorp GoIF och Flen TKD

Khaled Qutrieh, Basket Flens IF-Södra

Majdi Kridi, Eskilstuna City FK U17

Zilan Mercan, Flen Sport & Hälsa IF

Alexander Gustafsson, Huddinge Brottarklubb

Årets kvinnliga idrottare:

Ann Johansson, Armbrytning, Flen Armfighters

Daniella Andersson, Funktionell fitness, Flen Sport & Hälsa IF

Lisbeth Andersson, Eskilstuna Bågskytteklubb

Felicia Eklund, Armbrytning, Flens Sport & Hälsa IF

Årets manliga idrottare:

Joakim Edlund, Fitness five

Filip Nilsson & Oskar Falk, Malmköpings IF

Abozar Shirzai, Hälleforsnäs IF

Mohamed Al Ashiri, Narva Boxningsklubb

Årets organisationsledare:

Magnus Karlsson, Flen Sport & Hälsa IF

Fredrik Amrén, Flens HC

Joacim Andersson, Hälleforsnäs Bordtennisklubb

Berit Källung, Stall Lindsberg i Mellösa

Årets tränare/aktivitetsledare:

Viktor Wallin, Flens Brottningsklubb

Emma Rasmusson, Flens Golfklubb

Maja Ljungman, Malmköpings Gymnastikförening

Markus Känngård, Flen Taekwondo

Årets funktionsnedsatta:

Violen innebandy

Mira Gustafsson, brottning

Gulled Mohammed, Flens Friidrottssällskap

Lukas Örevik, elhockey

Läs också

( 1 st )

Läs mer om dessa ämnen

FlenHälsaSport
Relaterat