Att nämna några saker vid namn kan vara, frukt, utflykter, resor, aktiviteter, lucia- och tomtedräkter och andra ting skolan och även ibland föräldrar hittar på som ger föräldrarna ytterligare kostnader. Att påstå att föräldrar är skyldiga till att stå för dessa kostnader är helt fel då skolan ska vara kostnadsfri vilket skollagen tydliggör enligt kap 10, § 10-11, Avgifter.
En bestående kostnad många föräldrar fortfarande har i dag är frukten. I veckomeddelandet/ månadsmeddelandet återkommer det att frukt ska med varje dag till skolan. En kostnad för familjer på tusentals kronor per år i den så kallat kostnadsfria skolan vi har. En obetydlig kostnad för en familj kan vara en fråga om middag på bordet i en vecka för en annan.
I grund och botten handlar inte denna fråga specifikt om kampen om just frukt utan om allas lika värde, utanförskap, kränkning, mobbning. Ja, listan kan bli lång. Alla barn kommer ifrån olika familjeförhållanden och olika ekonomiska förutsättningar. Detta är något som inte ska synas i skolan. Det resulterar i att barnet blir utanför för att skolan på detta vis uppmuntrar utanförskap, mobbning och kränkning. Ytterligare en bestämmelse som bryts, kap 6, § 9, Förbud mot kränkande behandling.
I skolan ska vi ge alla samma möjligheter att få delta oberoende av vilka hem med dess olika ekonomiska förhållanden barnen kommer ifrån.
Aktiviteter och gemenskap bygger vi inte med pengar, det bygger vi med kärlek och förståelse för varandra.
Förälder, student och arbetare