2017 – året då jag förhoppningsvis slutar fippla med mobilen

Krönika2016-12-29 05:00
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.

En kollega till mig en insändare där hen undrade om vi surfar en tredjedel av vår arbetstid.

Och det gör vi. Vi surfar förmodligen mer än så, vi som arbetar inom media. Jag själv har ständigt mina flöden öppna när jag arbetar. De är arbetsredskap för mig. Och i princip all research gör jag via datorn, vad det än gäller.

Men det där appsurfandet i mobilen, fipplandet som de senaste åren har kommit att uppta massor av min tid när jag är ledig, det har jag faktiskt lovat mig själv att lägga av med. Jag känner att det inte är bra för mig, för jag har lite svårt att vara lagom. Mobilen har liksom vuxit fast i handen på mig.

Under hösten har jag testat att leva utan Facebook och Twitter i mobilen, och det har gått förvånansvärt bra. Det funkar alldeles utmärkt att kolla flödena på jobbet, eller på datorn hemma någon gång om dagen. Så jag tänker hålla i. Deaktivera alla mobilappar som riskerar att ockupera nuet och skapa ett beroende. Sanera tillvaron. Sluta fippla.

Behöver någon få tag i mig har jag fortfarande ett telefonnummer. Tror jag.

Läs mer om