Delar gärna men inte allt

Undra om det är okej att jobba i munskydd och diskhandskar.

Krönika2016-08-29 06:03
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Semestern är slut, sommarlovet över. Nu samlas vi allt fler på trånga ytor. Och vi delar inte bara minnen utan även lokaler, toaletter och...virus. Det hostas och nyses lite varstans och efter några dagar i tjänst eller på skolbänken börjar det klia i halsen och rinna ur näsan. Känns det igen?

I en amerikansk forskningsstudie placerades förkylningsvirus ut på ett (1) dörrhandtag i en kontorsbyggnad där 80 personer arbetade. Efter fyra timmar hade viruset spridit sig till halva personalstyrkan. Viruset gick också att spåra till lysknappar, kaffeautomater och mikrovågsugnarna i matsalen. Studier som denna triggar min hypokondriska ådra.

Att hålla andan när omgivningen snorar och fräser hjälper mig sannolikt inte. Undra om det är okej att jobba i munskydd och diskhandskar.

Läs mer om