Therése får stort sångpris

Grattis Therése Wiberg, bosatt i Stenkvista utanför Eskilstuna, som får Eskilstunabygdens sångarstipendium 2012!
– Fantastiskt, vilken ära att få ta emot stipendiet, säger hon. Jag är både glad och tacksam.

Kultur & Nöje2012-05-15 06:10

Det är åttonde gången som Eskilstunabördige operasångaren Stefan Dahlberg delar ut stipendiet. Det sker vid hans egen majgala, som i år infaller torsdagen den 31 maj.

– Det är jättekul att få ta emot stipendiet vid ett sådant tillfälle, fortsätter Therése Wiberg. Och att det sker just i Konserthallen gör det extra spännande. Det var där som jag sjöng första gångerna inför publik. Då var jag elev på högstadiet och fick ofta sjunga solo. Det är säkert mer än 15 år sedan jag var solist där senast, då med numera avsomnade Puellakören. I den kören har jag fått en del av min musikaliska fostran, en alldeles utmärkt plantskola.

Hon har sjungit sedan tidiga år men det var i tonåren som det blev rejäl snurr. Ulf Selander, Mona Gifvars och Ing-Marie Janzon var tre lärare som uppmuntrade hennes sångliga utveckling.

– Och självklart är även musikskolan i Eskilstuna en viktig faktor, säger Therése Wiberg. Där fanns otroligt bra lärare och dirigenter genom årens lopp. Musikskolan betydde massor för mig. Jag minns hur jag som 14-åring ständigt hängde där. Jag inte bara sjöng, jag spelade flöjt och piano och lärde mig musikteori. Man kan säga att jag är ett barn av musikskolan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!