Under onsdagskvällen kommer det Göteborgsbaserade jazzbandet The Groove till Mötesplats Stallarholmen i det gula industrihuset för att spela under vad som med allra största sannolikhet blir Strängnäs jazzklubbs sista konsert.
Erik Dahlbäck, ordförande för Strängnäs jazzklubb, berättar att klubben funnits sedan 1997 och att man har arrangerat över 200 konserter genom åren.
– Vi har nästan bara hållit hus i Strängnäs, men även Åker, Mariefred och Stallarholmen. Vi har varit ett järngäng som hållit på genom åren, men nu börjar krafterna att sina, säger han.
Tillsammans med Inge "Fritte" Bergqvist och Gerard Adamse har Erik Dahlbäck tillhört de som arbetat hårdast med att driva jazzklubben. Han förklarar att The Groove tillhör eliten inom jazzvärlden – kontrabasist Kjell Jansson har till och med spelat med Chet Baker – och detta är inte första gången som bandet gästar den sörmländska jazzklubben.
– När vi började snacka om att lägga ner så bestämde vi oss för att göra så med flaggan i topp, säger Erik Dahlbäck om den stundande konserten med The Groove.
Konserten rubriceras som en jazzpicknick, och de i publiken som vill uppmuntras att ta med sig egen förtäring. The Groove består av Björn Cedergren på tenorsax, Kjell Jansson på kontrabas och Anders Kjellberg på trummor. Bandet spelar mellan 19.00-20.30. Fri entré.