Tv-serien "Ett fall för Vera" lÀggs ned

PopulÀra SVT-serien "Ett fall för Vera" gÄr i graven. Efter nÀsta sÀsong har Brenda Blethyn löst sitt sista fall som den sarkastiska kommissarien.

Brenda Blethyn har spelat kommissarie Vera Stanhope i 13 sÀsonger. Arkivbild.

Brenda Blethyn har spelat kommissarie Vera Stanhope i 13 sÀsonger. Arkivbild.

Foto: Hermann J. Knippertz/AP/TT

Nöje2024-04-23 07:47

Den 14:e och sista sÀsongen spelas in i sommar.

"Jobbet med 'Ett fall för Vera' har varit en dröm frÄn början till slut. Det Àr trÄkigt att behöva ta farvÀl, men jag Àr sÄ stolt över vad vi har Ästadkommit de senaste 14 Ären", sÀger skÄdespelaren Brenda Blethyn i ett uttalande till BBC.

Kriminalserien, som Àr Àr baserad pÄ författaren Ann Cleeves romaner, hade premiÀr i brittisk tv 2011 och handlar om kommissarie Vera Stanhope som löser brott i det engelska grevskapet Northumberland, vid grÀnsen till Skottland. Serien har blivit en tittarsuccé Àven i SVT i Sverige.

Brenda Blethyn, 78, har blivit Oscarsnominerad tvÄ gÄnger och har bland annat kunnat ses i filmer som "Hemligheter och lögner", "Stolthet och fördom" och "Little voice".

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!