En uppgift för Centern

Ett litet parti i regeringen kan påverka mer än ett lite större som är i opposition. Det sa Maud Olofsson i sitt Almedalstal i går kväll. En vänlig och försynt kommentar till de distriktsföreträdare runtom i landet som menar att Centerpartiet förlorat på allianssamarbetet.

Ledare2011-07-08 08:06
Detta är en ledare. Eskilstuna-Kuriren är en liberal tidning.

De tre mindre allianspartierna har minskat på grund av det borgerliga fyrpartisamarbetet, det är nog sant. Men det är inte hela sanningen. Centerpartiet har också sig själv att skylla. Partiet har misslyckats med att forma sin berättelse om Sverige. Ambitionen att vara ett parti för hela landet, har bara genomförts halvhjärtat.

Det finns ett Sverige bortanför storstadsregionerna. Miljoner människor lever i trakter där de unga flyttar och befolkningen minskar, där det pågår en ständig kamp för att inte bli färre. Om något parti kan skapa en sammanhållen politik för dem, borde det vara Centerpartiet.

Och levande landsbygd och livskraftiga mindre orter är inte bara en fråga för dem som bor där. Även stressade storstadsbor gillar tanken på att det är möjligt att leva på olika platser, på olika sätt i Sverige. Det är en fråga om jämlikhet, solidaritet och mångfald.

I valrörelsen 2010 koncentrerade Centern budskapet kring två teman: jobb och företagande, och klimat och hållbarhet. Det är viktiga politikområden förvisso, och har rätt mycket med glesbygden att göra. Men partiet lyckades inte riktigt komma bort från storstadsförpackningen på budskapet.

Olofsson avgår i höst och just nu håller valberedningen på att vaska fram kandidater. I går toppade flera tidningar med nyheten att 27-åriga Annie Johansson är den klart populäraste partiledarkandidaten – om hon tackar ja till att kandidera.

Det var också Annie Johansson som ledde och i vintras presenterade det grundliga analysarbetet av Centerpartiets valresultat. Inför framtiden ställdes ett antal frågor i rapporten. Bland annat dessa:

”Hur utformas en hållbar strategi för utveckling av hela landet? Det finns en förtvivlan i många kommuner som lider av avfolkning och hög arbetslöshet. Hur skapas företagsamhet och därmed jobb- och boendemöjligheter i hela landet? Hur skapas utveckling och tillväxt i hela landet med entreprenörskap som grund?”

I sitt tal i går kväll nuddade Maud Olofsson vid något av detta när hon pratade om hur den förnybara energin produceras på landsbygden.

Kan nästa partiledare – Annie Johansson eller vem det än blir – svara mer utförligt på de frågorna, så har Centerpartiet potential att ta sig ur alliansskuggan och attrahera en större grupp väljare.

Läs mer om