När Trafikverket på uppdrag av Regionförbundet Sörmland utredde möjligheterna att återinföra persontrafik på TGOJ-banan mellan Eskilstuna och Oxelösund, kom man fram till att det skulle kosta mer än det smakar.
I rapporten, som presenterades för en månad sedan, slog man fast att någon tidsvinst för kollektivtrafikresenärerna på sträckan Eskilstuna-Nyköping jämfört med att resa expressbuss skulle det inte bli. Och med investeringar i nya plattformar i orter som Vrena och Stigtomta, upprustning av bland annat spår och kontaktledningar, skulle den totala prislappen hamna på 390 miljoner kronor.
Regionförbundet Sörmlands ordförande, Viking Jonsson (S) har både i intervjuer och i svar på insändare sagt klart och tydligt att Regionförbundet, i och med att man godkänt rapporten och lagt den till handlingarna, fullföljt uppdraget från sina medlemmar och att förbundet inte ska jobba så mycket mer med frågan.
Frågan om persontrafik på TGOJ-banan är dock inte död – tvärtom. Ämnet har kommit upp med jämna mellanrum ända sedan 1983, då banan endast kom att användas för godstrafik. I och med Trafikverkets rapport är ämnet mer aktuellt än på länge.
Bland annat har Magnus Johansson, gruppledare för Miljöpartiet i Eskilstuna, ledamot i Regionförbundets arbetsutskott och beredningsgruppen för en ny länstransportplan, och Gunnar Söderberg (MP) i Oxelösund gett sig in i debatten.
Båda ser stora vinster för Sörmland med att införa persontågstrafik på TGOJ-banan, inte minst om man sätter den i relation till byggandet av Ostlänken och ser på möjligheten att skapa en järnvägförbindelse till Skavsta flygplats. Gunnar Söderberg ifrågasätter också Trafikverkets beräkningar. Han menar att många av de investeringarna som krävs ändå måste göras på längre sikt för att kunna fortsätta med godstrafik. Därför ska också den trafiken bära en del av kostnaden.
Kostnaderna för att återinföra persontrafik med tåg på TGOJ-banan är korrekt beräknade i utredningen, hävdar dock Ylva Gustavsson, planeringschef på Trafikverkets Region Mälardalen. Det är stor skillnad på vilken standard som krävs för att köra persontrafik jämfört med godstrafik.
Oavsett hur man räknar är det kortsiktigt, kanske rentav dumsnålt, att i dagsläget avfärda möjligheten till att återinföra persontågstrafiken på TGOJ-banan på grund av prislappen.
Till att börja med är 390 miljoner kronor i infrastruktursammanhang relativt lite pengar. För 390 miljoner kronor kan man bygga några kilometer ny riksväg eller järnväg, medan en upprustning av TGOJ-banan skulle kunna lyfta hela Sörmland och skapa helt nya förutsättningar för bostadsbyggande och arbetspendling. I stället bör frågan utredas djupare och bredare, och det nu, i samband med att man ska projektera för Ostlänken. Det tåget bör man inte missa.
TGOJ-banan är ett levande spår
Detta är en ledare. Eskilstuna-Kuriren är en liberal tidning.