Med finns Eskilstunakillen Kim Fors som får gälla som en av favoriterna då tävlingen körs på hans hemmabana.
– Det gör mycket eftersom jag kan banan. Den är ganska kort och teknisk om man jämför med till exempel Mantorp där det går mycket fortare.
Kim Fors har gjort en kometkarriär inom drifting. Tidigare bodde han upp i Ånge mellan Östersund och Sundsvall där han sysslade med scootercross, men i och med flytten till Eskilstuna försvann snön och scootermöjligheterna och i fjol testade han drifting för första gången.
Det stora målet framöver är att ta sig ut internationellt och köra. Framför allt är det England som är den första språngbrädan innan de stora serierna finns i USA och Japan.
– Jag har nog bra chanser om jag fortsätter att utvecklas. Till USA måste jag kvala in för att få tävlingslicens så det är lite svårare och i Japan är det här extremt stort.