BÀrgning, hyrbil och en sjÀlvrisk pÄ 4500 kronor blev notan för hÀndelsen pÄ J A Selanders gata, en nota som kommunen nu vÀgrar att ersÀtta.
â Det kĂ€nns trĂ„kigt, nu ryker semesterpengarna som jag skulle haft till barnen, sĂ€ger Mats Svensson
Enligt kommunens riktlinjer för sakskador sÄ kan kommunen hÄlls ansvarig om en olycka har intrÀffat pÄ en plats dÀr kommunen Àr fastighetsÀgare. Men kommunen mÄste ha vetskap kring felet innan skadan Àr skedd vilket i Mats Svenssons lÀge inte var möjligt dÄ ingen hade rapporterat in ett löst brunnslock.
â Det Ă€r beklagligt och det Ă€r sĂ„klart trĂ„kigt att det blir kostsamt men vi kan inte ersĂ€tta nĂ„got som kan bero pĂ„ medtrafikanter, berĂ€ttar Mikael Arvidsson pĂ„ gatuavdelningen i Eskilstuna.
Ska man som privatperson behöva stanna vid varje brunn för att se sÄ att det sitter fast innan man kör över?
â Nej det ska man sjĂ€lvklart inte behöva, i det hĂ€r fallet hade personen i sig vĂ€ldigt stor otur.
Vad var det som var fel pÄ brunnen?
â Vi vet inte vad som var fel, ett möjligt scenario Ă€r att tung trafik kan ha orsakat detta med kraft och svĂ€ngande fordon precis över brunnslocket, men det kan vi inte se i efterhand.
Vad gjorde ni Ät saken?
â Enligt notering i vĂ„r felanmĂ€lan sĂ„ var brunnslocket Ă„ter pĂ„ sin plats av anmĂ€laren eller nĂ„gon annan person som Ă„terfört locket sĂ„ det fanns inget att Ă„tgĂ€rda för kommunens personal.