100 000 skäl att äta gräddtårta

Stora festen hölls redan i höstas, men när Eskilstunas invånarantal nu verkligen klättrat upp över 100 000-strecket bjuder kommunen alla på tårta. Den som missade gräddkalaset under torsdagen får en ny chans på lördag.

Eskilstuna2014-03-13 17:00

– Ett jätteroligt uppdrag. Alla mina anställda har hjälpts åt att baka och nu kör vi ut tårtorna till kommunens alla äldreboenden, bibliotek och mötesplatser, samt till stadshuset.

Det sa Carina Lewin, ägare av restaurang P2, medan de första bakverken levererades till Stadsbiblioteket på torsdagsförmiddagen. P2 har fått hedersuppdraget att baka alla jubileumstårtorna till kommunens 100 000-kalas i dagarna två.

En av de många som passade på att njuta av en bit tårta i samband med biblioteksbesöket var Jörgen Forsrup.

– Väldigt gott och trevligt detta, jag säger tack Jimmy Jansson. Så här tycker jag vi ska fira varje gång vi når 100 000 invånare, förklarade han med glimten i ögat.

Christina Kaas-Ravn, administratör på kommunledningskontoret har haft fullt upp de senaste dagarna med att planera och förbereda för tårtkalaset. Hon formulerar sig på samma sätt som leverantören.

– Ja, det här var ett riktigt roligt uppdrag. Hoppas det kommer mycket folk till alla våra serveringsställen.

102 stora tårtor med grädde och bär körde Carina Lewin med personal ut under torsdagen.

I stadshuset serverades också en tårta fri från gluten, laktos och nötter. Samma alternativ finns med i Gallerian på lördag, när kommunalråd Jimmy Jansson och kommundirektör Pär Eriksson är på plats och serverar jubileumstårta så långt bitarna räcker.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om