18-åring häktad för mordförsök

Den 18-åring som misstänks ha knivhuggit en 19-åring i hjärtat häktades i går av tingsrätten.

Eskilstuna2013-10-15 15:56

Det var på en gångväg bakom Engelska skolan, i närheten av tvätten, som en 19-åring knivskars mycket svårt för tre veckor sedan. Enligt uppgifter till Eskilstuna-Kuriren ska han ha träffats i hjärtat, och eftersom offret har gängkopplingar såg polisen extra allvarligt på händelsen.

Den nu häktade 18-åringen greps snabbt, men försattes på fri fot efter förhören. Nu har misstankarna uppenbarligen stärkts, i domstolens ögon.

18-åringen häktades på den starkaste misstankegraden sannolika skäl. Brottsrubriceringen är mordförsök och åtal ska vara väckt senast den 29 oktober.

Han beläggs samtidigt med restriktioner under häktningstiden, eftersom åklagaren anser att han annars skulle kunna förstöra bevis i en kommande rättegång.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om