600 katter intar Vilstahallen

Drygt 600 katter är med i Mellansvenska kattklubbens internationella tävling i Vilstahallen under helgen. “Det är en riktig fest för alla oss som älskar katter”, säger Sirpa Lindelöf.

Sirpa Lindelöf från Eskilstuna är vice ordförande i Mellansvenska kattklubben som arrangerar den stora internationella tävlingen under helgen.

Sirpa Lindelöf från Eskilstuna är vice ordförande i Mellansvenska kattklubben som arrangerar den stora internationella tävlingen under helgen.

Foto: Lars Skärlund

Eskilstuna2019-08-31 12:02

Första helgen i september har blivit något av en högtidsstund för alla kattälskare i Eskilstuna. Då ordnar nämligen Mellansvenska kattklubben sin stora internationella tävling som lockar deltagare och besökare från när och fjärran.

– Ja, vi börjar få ordentlig rutin på arrangemanget, säger Sirpa Lindelöf, vice ordförande i klubben, som har sitt säte i Eskilstuna men där medlemmarna, som namnet antyder, kommer från stora delar av mellersta Sverige.

300 katter per dag deltar i tävlingarna som pågår under lördagen och söndagen.

– Det tävlas i fem klasser totalt.

Nio domare finns på plats för att bedöma katterna utifrån den rasstandard som finns. Detaljer som ögon, öron, kroppslängd, kroppsform, pälsens kvalitet och längd hör till det som poängsätts.

– Varje domare tittare på cirka 40 katter var och väljer sedan ut de sex bästa som sedan går vidare för att tävla i Best in show.

För den som vinner väntar inga feta prischeckar.

– Nej, men ära och berömmelse. Och i förlängningen kan en vinst vara viktig även ekonomiskt när det handlar om avel och uppfödning, säger Sirpa Lindelöf.

Sirpa Lindelöf har ett mångårigt engagemang för katter och kan konstatera att intresset för kattsporten är tämligen stabilt.

– Det var en stor ökning på 90-talet som hållit i sig sedan dess. Sen finns det svängningar som har med konjunkturen att göra, det kostar ju faktiskt en del med utställningar och avel.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om