Den 27 september i år blev en 29-årig man misshandlad inne på en av Eskilstunas centralt belägna krogar, av tre för honom okända gärningsmän.
Bråket ska ha börjat redan på krogens uteplats och sedan fortsatt inne på dansgolvet. Offret försökte ta sig ifrån gärningsmännen genom en källargång, men stoppades vid en låst dörr. De tre männen hade följt efter, och började misshandla honom i krogens källarutrymme. 29-åringen fick flera slag och sparkar mot både huvudet och kroppen och männen ska även ha hoppat på honom.
En krogvakt ropade på några poliser som stod i närheten. De mötte två av gärningsmännen på väg ut från krogen. En av poliserna följde efter männen mot Fristadstoget och grep dem i en återvändsgränd.
Den 24-åriga mannen har nu dömts av Eskilstuna Tingsrätt för misshandeln. Mannen döms till fängelse i fyra månader och måste tillsammans med de två tidigare dömda betala 18 500 kronor i skadestånd till offret. 24-åringen har hela tiden nekat till brottet.