Bråk om spritskuld kan ligga bakom dråpförsök

En kroggäst försökte skydda sig med ett bord medan 40-åringen högg mot honom med en större kökskniv. På vägen ut från krogen dödshotade knivmannen personalen och passade på att slå till en person ute på gatan.
I dag åtalades mannen för bland annat försök till dråp.

Eskilstuna2009-06-09 14:45

40-åringen säger sig inte komma ihåg händelsen. Men personalen och kroggästerna har en desto bättre minnesbild.

I polisens förhör berättar de att händelsen utspelade sig inne på krogen Barracuda i slutet av maj.

Den misstänkte mannen ska ha varit berusad då han kom in på krogen och beställde ett glas cider. Drycken ska han ha försökt betala med en falsk tusenlapp.

Av någon anledning började 40-åringen bråka med en av gästerna. Enligt vittnesuppgifter ska det hela handla om en gammal skuld gällande alkohol.

Bråket urartade och kroggästen fick en spark i skrevet av 40-åringen. I det läget tyckte gästen att det var läge att försvinna, men innan han kommit ut hade 40-åringen ryckt till sig en större kniv från krogköket. I samma veva hade han dessutom slagit till en kvinna i personalen.

Med kniven i högsta hugg ska 40-åringen sedan ha försökt skada kroggästen som tvingades skydda sig med en stol och ett bord.

Till slut lyckades en vän till 40-åringen avväpna mannen som lämnade stället. Men innan dess passade han på att dödshota personalen och säga till dem att inte kontakta polisen.

Ute på gatan uppges mannen ha gått fram till en ont anande person och slagit denne i ansiktet.

När polisen kom var 40-åringen bråkig och han ska ha hotat två poliser och en arrestantvakt inne på polishuset.

40-åringen åtalas för försök till dråp, övergrepp i rättssak, olaga hot, misshandel, hot mot tjänsteman samt olovligt innehav av farligt föremål. Det sistnämnda gäller en hammare som 40-åringen hade med sig in på krogen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om