Å-varvet tvingas bryta långa traditionen

På lördag är det dags för Å-varvet – kvartsmaran med start och mål i Stadsparken.
I år tvingas arrangörerna till en del förändringar.
– Det kan bli kaos, säger tävlingsledaren Bengt Olof Eskilsson.

Å-varvet har som vanligt start och mål i Stadsparken.

Å-varvet har som vanligt start och mål i Stadsparken.

Foto: Robin Folkö

Eskilstuna2025-05-22 05:04
  • Å-varvet tvingas till förändringar i år då arrangörerna inte får tillstånd att stänga av broarna för all trafik som tidigare år.
  • Tävlingsledaren Bengt Olof Eskilsson uttrycker oro för kaos då löpare kan tvingas vänta på att bussar ska passera.
  • Trots förändringarna garanterar arrangörerna säkerheten för löparna med hjälp av flaggvakter vid broarna.

Årets upplaga av kvartsmaran Å-varvet blir ungefär som de tidigare. Sedan 2010 har loppet arrangerats, där löparna springer ett eller två varv runt Eskilstunaån, med start och mål i Stadsparken.

Tidigare år har trafiken över Nybron och Rådhusbron stängts av helt under loppet. Bara blåljusfordon har släppts fram. Både bilister och busstrafiken har fått ta andra vägar.

– Det har gått bra i alla år, menar tävlingsledaren Bengt Olof "Eskil" Eskilsson.

I år tvingas arrangörerna däremot till förändringar.

De får inte längre tillstånd att stänga av broarna för all trafik. I stället ska bussarna fortfarande kunna ta sig fram. 

Trots att ett koppel av löpare ska korsa deras färdväg vid flera brofästen.

– Det kan bli kaos, säger Bengt Olof Eskilsson.

När löparna passerar Nybron riskerar de att behöva vänta på att bussen passerar.
När löparna passerar Nybron riskerar de att behöva vänta på att bussen passerar.
Vid Nybron kommer löparna att få samsas med bussarna.
Vid Nybron kommer löparna att få samsas med bussarna.

Han är inte alls nöjd med kommunens beslut.

– Det går i New York, i Paris, London, Stockholm och Göteborg – där stänger man av. Det finns ingen annan stad som gör som vi. Det är kommunen i ett nötskal, vi känner oss motarbetade.

Bengt Olof Eskilsson menar att det finns risk att löpare tvingas vänta medan en buss ska passera.

– Det kan ju bli så att en del löpare får stanna upp. Löparna springer två varv och det blir bra spridning. Det kommer bli svårt att hitta luckor där bussarna kan passera.

Ingen löpare ska däremot behöva riskera att bli påkörd av en buss. Flaggvakter kommer att finnas vid broarna och garantera säkerheten. 

– Det får bli ett samarbete mellan busschaufförerna och flaggvakterna. Säkerheten är det allra viktigaste.

Å-varvet löps runt samma bana som förra året. Däremot kommer inte bussarna att stoppas från att korsa banan.
Å-varvet löps runt samma bana som förra året. Däremot kommer inte bussarna att stoppas från att korsa banan.
Å-varvet har arrangerats sedan 2010. Så här såg det ut förra året.
Å-varvet har arrangerats sedan 2010. Så här såg det ut förra året.

Lina Boman är trafikhandläggare på kommunen och har hanterat remissen från polisen gällande Å-varvets ansökan. Hon menar att beslutet handlar om administrationstyngden för bussoperatören.

– Även om två timmar verkar lite, så resulterar det i flera veckors planerande och arbete för Transdev och en enorm påverkan för resenärerna. Att vi tagit detta beslut i år innebär inte nödvändigtvis att vi kommer gå på denna linje kommande år, men i år har vi internt kommit fram till detta.

Hon framhåller att elitlöparna inte kommer att påverkas av busstrafiken. När de passerar kommer busstrafiken att stoppas under fem minuter.

Andra förändringar i år handlar om vätskekontrollerna. Förra året fick loppet kritik för att bara servera vätska i Stadsparken. Alltså när löparna avverkat det första av två varv. På lördag kommer vätska även att finnas ute på varvet, längs Kyrkogatan. 

En annan nyhet är att löparna även kommer att få en tid på 10 kilometer registrerad. Alltså inte bara vid målgång efter 10 549 meter.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!