Den 20 maj uppmättes vattennivån i Hjälmaren till 21,77 meter över havet. Enligt vattendomen som reglerar Hjälmaren ska vattennivån vid det datumet vara 21,95 (± 5 cm).
Trots att tappningen vid Hyndevadsdammen redan i mars minskades till miniminivå nåddes inte riktvärdet den 20 maj. Orsaken är enligt Hjälmarens vattenförbund en alltför låg tillrinning till sjön. Vattenförbundet ansvarar för regleringen av sjön. Enligt SMHI är tillrinningen den lägsta uppmätta sedan 1991.
Våren har varit onormalt nederbördsfattig. Fram till mitten av maj har det uppmätts cirka 65 mm nederbörd i Hjälmarens avrinningsområde jämfört med cirka 130 mm ett normalår.
— De senaste tio åren har detta hänt tre gånger tidigare. Att pricka en angiven nivå ett angivet datum är mycket svårt. Vi har naturligtvis förståelse för att den låga nivån skapar oro och ängslan. Vårt uppdrag är att följa vattendomen och det försöker vi med alla tillgängliga medel att göra, säger Kristina Birath, Hjälmarens vattenförbunds ordförande.
Hjälmarens vattenförbund har de senaste åren investerat cirka 37 miljoner kronor på förbättringar som har gjort regleringsarbetet mer exakt.
– Trots det så kan varken vi eller någon annan förutspå vädrets nyckfullhet, säger Kristina Birath.