Fontänen mellan Nybron och Strömsholmen i centrala Eskilstuna har varit något av ett sorgebarn för kommunen och har redan blivit ett eget kapitel i stadens historia; fontänen kostade mycket, blev inte klar i tid och har dessutom fungerat dåligt.
Eller inte alls.
Vem minns inte förra vinterns turer, då fontänen på grund av isbildning togs ur drift i månader och fick genomgå en uppgradering och ny besiktning?
Nu är den avstängd igen, men trots att den inte är i gång fungerar den faktiskt som den ska. Kommunen har nämligen bestämt att den inte längre ska vara i gång när det är kallgrader, just för att förhindra att mankemang uppstår.
– Den ska stänga av sig när vi närmar oss noll grader, berättar Jan Heldring på stadsbyggnadsförvaltningen.
När det väntar mildväder igen är alltså tanken att fontänen ska få fart, men så länge temperaturen ligger runt noll eller lägre förblir den avstängd.