Det handlar om något SKL kallar en engångsutdelning. SKL har en hel del ekonomiska tillgångar, bland annat från medlemsavgifter och tidigare försäljningar av företag inom SKL:s företagskoncern.
Nu har man beslutat att medlemmarna ska få dela på en miljard kronor. För Eskilstunas del handlar det om närmare 5,3 miljoner kronor.
- Man måste komma ihåg att Sveriges kommuner fortfarande är i kris. Och det här är väl ett sätt för SKL att stötta upp sina medlemmar, säger kommunstyrelsens vice ordförande i Eskilstuna, Jimmy Jansson.
Alltså. Om kommunstyrelsen bara fyller i sitt kontonummer, så ska pengarna trilla in under andra kvartalet 2010.
Finns det några hål att fylla, Jimmy Jansson?
- Skojar du. Nog finns det hål alltid.
Något konkret hål?
- Det finns två saker jag brukar prata om. För det första arbetsmarknadspolitiska åtgärder. Vi måste helt enkelt få fler i arbete. Det andra är skola och utbildning. Där finns stora behov.