Friad från Stattbrand får 425 000 för lidande

Den 4 juni blev han en fri man. Hovrätten ogillade åtalet om grov mordbrand mot Hotell Statt i Eskilstuna.
Nu får den tidigare misstänkte Stattbrännaren 425 000 kronor för det lidande han utsattes för under rättsprocessen.
– Men vi hade begärt 1,5 miljon, säger mannens advokat Hans Sundberg.

Eskilstuna2010-09-30 06:30

Mellan 17 april 2009 och 18 maj 2010 satt Bülent Karpuz häktad på grund av misstanke om grov mordbrand. Innan hovrätten slutligen ogillade åtalet hade han dömts, inte bara en gång utan två, av tingsrätten i Eskilstuna.

Den första tingsrättsdomen ogiltigförklarades av hovrätten på grund av rättegångsfel. Även den andra domen, där Karpuz dömdes till fängelse i 18 år samt utvisning, revs alltså upp av den högre rättsinstansen.

Krävde totalt 2 400 000 kr
Rättegångsfelet, den mediala bevakningen samt den långa häktningstiden var faktorer som låg bakom då den friade och hans advokat vände sig till Justitiekanslern, JK, för att få ekonomisk upprättelse.

Karpuz krävde sammanlagt mer än 2 400 000 kronor i ersättning. Det handlar om flera olika ersättningskrav där den största posten, 1,5 miljoner kronor, gäller det lidande den misstänkte fått utstå.

I tisdags kom JK med ett delbeslut. Ombudsmannen menar att det inte kan bli tal om några miljonbelopp – i stället får Bülent Karpuz 425 000 kronor.

Läs vad advokaten anser om ersättningen i torsdagens papperstidning.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om