Fyra anhållna för grovt vapenbrott

Fyra personer anhölls i samband med en trygghetsskapande polisinsats i Råbergstorp i onsdags.

Fyra personer är anhållna misstänkta för grovt vapenbrott efter en polisinsats i Råbergstorp på onsdagskvällen. Bilden är tagen i ett annat sammanhang.

Fyra personer är anhållna misstänkta för grovt vapenbrott efter en polisinsats i Råbergstorp på onsdagskvällen. Bilden är tagen i ett annat sammanhang.

Foto: Henrik Holmberg

Eskilstuna2023-05-25 12:25

En sökhund ska ha markerat för vapen när trapphus och källare undersöktes i bostadsområdet Råbersgtorp vid 18-tiden på onsdagen.

I ett källarförråd i området påträffades ett jaktvapen.

Förrådet kunde kopplas till en specifik lägenhet i vilken fyra personer i 20-40-årsåldern, både män och kvinnor, befann sig. I bostaden påträffades även en mindre mängd misstänkt narkotika.

En förundersökning inleddes och de fyra personerna anhölls efter förhör under onsdagskvällen. De är alla misstänkta för grovt vapenbrott.

Då det råder förundersökningsekretess och brottet skett i närtid är uppgifterna kring brottsmisstankarna hittills få.

De misstänkta ska enligt uppgifter till tidningen inte vara kända i grovt kriminella sammanhang. Deras inställning till brottsmisstankarna är för tidningen okänd.

Artikeln uppdateras.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!