Zetterbergsgymnasiet utökar samarbetet med nÀringslivet

Zetterbergsgymnasiet har startat ett branschrÄd för ekonomiprogrammet. Rektor Marie Mulvad Fransson hoppas att mÄnga ska vilja vara med och forma utbildningen pÄ Eskilstunas nyaste kommunala gymnasieskola.

Rektor Marie Mulvad Fransson hÀlsade vÀlkommen till mötet dÀr deltagarna bland annat fick diskutera karriÀrvÀgar inom olika yrken.

Rektor Marie Mulvad Fransson hÀlsade vÀlkommen till mötet dÀr deltagarna bland annat fick diskutera karriÀrvÀgar inom olika yrken.

Foto: Joachim Sorbe

Eskilstuna2023-05-19 14:23

Ekonomiprogrammets branschrĂ„d har för nĂ€rvarande cirka tio medlemmar, men rektor Marie Mulvad Fransson hoppas att fler ska vilja engagera sig. 

– Vi önskar egna företagare och representanter för olika samhĂ€llsfunktioner. Vi söker en bredd eftersom det inte Ă€r givet vilket yrke eleverna kommer att ha efter ekonomiprogrammet. Det Ă€r bara att höra av sig! sĂ€ger Marie Mulvad Fransson. 

Marie Mulvad Fransson, rektor Zetterbergsgymnasiet. "BranschrÄden har skapat relevans för skolan och utbildningen" sÀger hon.
Marie Mulvad Fransson, rektor Zetterbergsgymnasiet. "BranschrÄden har skapat relevans för skolan och utbildningen" sÀger hon.

Zetterbergsgymnasiet tog vid starten höstterminen 2021 över nĂ„gra program frĂ„n andra kommunala gymnasieskolor, bland annat yrkesprogrammen hotell- och turismprogrammet och försĂ€ljnings- och serviceprogrammet som redan hade etablerade branschrĂ„d. 

– BranschrĂ„den har skapat relevans för skolan och utbildningen. VĂ„ra elever pĂ„ yrkesprogrammen vittnar om att de direkt fĂ„r anvĂ€ndning av sina kunskaper nĂ€r de Ă€r ute pĂ„ praktik. NĂ€r de kommer tillbaka till skolan fĂ„r de bearbeta sina intryck. Det hĂ€r Ă€r oerhört inspirerande nĂ€r skolan som fenomen vĂ€rlden över börjar tappa relevans för vĂ„ra unga, sĂ€ger Marie.

– VĂ„ra unga gillar att lĂ€ra sig, men de gör det med hjĂ€lp av Youtube. De lĂ€r sig i helt andra kanaler och uppfattar skolorna som ganska stofilmĂ€ssiga dinosaurier, men nu fĂ„r de den hĂ€r nerven frĂ„n vĂ„ra branscher sĂ„ dĂ„ tĂ€nkte vi att vi mĂ„ste ju ha ett branschrĂ„d för ekonomiprogrammet ocksĂ„!

Rektor Marie Mulvad Fransson hÀlsade vÀlkommen till mötet dÀr deltagarna bland annat fick diskutera karriÀrvÀgar inom olika yrken.
Rektor Marie Mulvad Fransson hÀlsade vÀlkommen till mötet dÀr deltagarna bland annat fick diskutera karriÀrvÀgar inom olika yrken.

Zetterbergsgymnasiet profilerar sig som ett företagargymnasium och vill erbjuda en nĂ€ringslivsförankring i framkant. 

– Man ska fĂ„ kĂ€nslan av att ens utbildning Ă€r relevant och att vi skapar en motivation och att det kĂ€nns pĂ„ riktigt. Det ges tillfĂ€lle till jobbskuggning, vi fĂ„r DraknĂ€stet mer kopplat till vĂ„ra UF-företag och eleverna kan fĂ„ handledning frĂ„n olika branscher nĂ€r de skriver sina gymnasiearbeten. Sedan har vi nĂ„gonting som kallas Nyfiken pĂ„ dĂ€r vi bjuder in mĂ€nniskor att komma och berĂ€tta om sina liv och yrkesval. Det hĂ€mtar vi ocksĂ„ frĂ„n vĂ„ra branschrĂ„d, sĂ€ger Marie. 

Genom att skapa ett branschrĂ„d för det högskoleförberedande ekonomiprogrammet tar skolan ett helt nytt grepp. 

– Vi har haft ett möte dĂ€r vi har satt agendan och sedan kommer vi att ha ett nytt möte i maj/juni dĂ€r vi formerar oss ytterligare och samlar fler medlemmar. Sedan sĂ€tter vi full fart nĂ€sta lĂ€sĂ„r!

Den 4 april samlades skolans tre branschrÄd till ett gemensamt möte med skolpersonal och elever.
Den 4 april samlades skolans tre branschrÄd till ett gemensamt möte med skolpersonal och elever.

PĂ„ förmiddagen den 4 april samlades skolans tre branschrĂ„d till ett gemensamt möte med skolpersonal och elever. Deltagarna bjöds pĂ„ brunch och fick mingla. De fick Ă€ven diskutera och svara pĂ„ följande frĂ„gor: 

  • Hur Ă€r en attraktiv anstĂ€lld? 
  • Hur Ă€r en attraktiv arbetsgivare?
  • Hur gör jag karriĂ€r i ditt yrke?

En av deltagarna frĂ„n nĂ€ringslivet var Elisabeth Lundberg som bland annat driver Bankens CafĂ© och Miami Najs. 

– Jag har sjĂ€lv inte gĂ„tt gymnasiet utan har gĂ„tt den brokigare vĂ€gen och har vĂ€l lyckats pĂ„ mitt eget sĂ€tt. Jag ser vĂ€l att jag kanske har nĂ„got att tillföra frĂ„n mitt perspektiv av livet. 

En av deltagarna frÄn nÀringslivet var Elisabeth Lundberg som bland annat driver Bankens Café och Miami Najs.
En av deltagarna frÄn nÀringslivet var Elisabeth Lundberg som bland annat driver Bankens Café och Miami Najs.

Hon tycker att det Ă€r viktigt att nĂ€ringslivet och skolan har kontakt med varandra. 

– Det Ă€r hĂ€r den första kontakten etableras med förvĂ€ntningarna pĂ„ vĂ„ra ungdomar frĂ„n nĂ€ringslivet. Vi kan ocksĂ„ ge dem en större inblick och förstĂ„else i hur det Ă€r att arbeta, driva företag, vara ute pĂ„ marknaden Ă€n vad skolan eller en kort praktikplats kan ge, sĂ€ger Elisabeth Lundberg. 

En elev som deltog i mötet var Zwaye Stec som gĂ„r sista Ă„ret pĂ„ hotell- och turismprogrammet. Hon tyckte att samtalsklimatet var bra under gruppdiskussionerna. 

– Det var inget judgment frĂ„n nĂ„got hĂ„ll. Jag kĂ€nner att mina Ă„sikter och vad jag tyckte togs med. 

Eleven Zwaye Stec tyckte att det var en ögonöppnare att fÄ höra vad personer som redan Àr ute i arbetslivet tycker.
Eleven Zwaye Stec tyckte att det var en ögonöppnare att fÄ höra vad personer som redan Àr ute i arbetslivet tycker.

Hon menar att det var en ögonöppnare att fĂ„ höra vad personer som redan Ă€r ute i arbetslivet tycker och tĂ€nker och vilka förvĂ€ntningar de har pĂ„ ungdomar som snart ska börja jobba.   

– Jag hoppas att det fortsĂ€tter och att vi har mer sĂ„na hĂ€r möten sĂ„ att nya idĂ©er och nya perspektiv kan tas upp och att nĂ„gon form av positiv Ă€ndring kan förekomma, sĂ€ger Zwaye Stec. 

Zetterbergsgymnasiet Ă€r den nyaste av Eskilstunas kommunala gymnasieskolor. De moderna och nyrenoverade lokalerna i centrala Eskilstuna anvĂ€ndes tidigare av MĂ€lardalens högskola. LĂ€ngre tillbaka i tiden huserade Fil-Öbergs verktygsfabrik i byggnaden. Skolan Ă€r döpt efter företagsĂ€garen och donatorn Jeanette Zetterberg som levde mellan 1782 och 1867. Rektor Marie Mulvad Fransson hoppas att mycket av det som den nystartade gymnasieskolan gör ska innebĂ€ra att nya traditioner etableras.

– Zetterbergsgymnasiet skriver historia nĂ€stan varje dag, sĂ€ger hon. 

Skolan Àr döpt efter företagsÀgaren och donatorn Jeanette Zetterberg som levde mellan 1782 och 1867.
Skolan Àr döpt efter företagsÀgaren och donatorn Jeanette Zetterberg som levde mellan 1782 och 1867.

Marie vill exempelvis att den gemensamma trĂ€ffen med deltagare frĂ„n skolans alla tre branschrĂ„d ska bli Ă„rligt Ă„terkommande. De enskilda branschrĂ„den trĂ€ffas cirka tvĂ„ gĂ„nger per Ă„r. 

– Det Ă€r mĂ„nga mĂ€nniskor hĂ€r i Eskilstuna som vill vara med och forma vĂ„ra ungdomar och tycker att det hĂ€r Ă€r viktigt och det gör mig riktigt stolt över staden. Det finns ett motto att 'Eskilstuna gör vi tillsammans' och det fĂ„r jag bevis pĂ„ om och om igen.

– Det Ă€r otroligt vĂ€rdefullt och det ger en inspiration till hur vi utformar vĂ„ra program och hur vi utformar vĂ„ra kurser. 

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!