Det var 03.59 natten mot onsdag som polisen larmades om ett inbrott i en butik i köpcentret Tuna Park i Eskilstuna. Någon eller några hade backat in en personbil i en vägg och tagit sig in, och inne i butiken hade saker slagits sönder.
Bilen som användes vid kuppen stod kvar och polisen har tagit den i beslag, men det fanns inga personer kvar på platsen när polisen kom dit.
– Vi ska göra en teknisk undersökning på bilen, säger Olle Älveroth, polisens presstalesperson.
Den exakta omfattningen av inbrottsstölden är inte klarlagd än och polisen kan inte säga någonting om värdet på stöldgodset.
– Det är att betrakta som ett skarpt inbrott och vi vet att varor stulits men inte vad, säger Olle Älveroth.
Det är skönhetsbutiken Kicks som drabbats av inbrottet. Butiken var stängd under onsdagen.
Polisens tekniker kommer att gå igenom den beslagtagna bilen som användes, för att se om tjuven eller tjuvarna har lämnat några spår efter sig.
Det här var bara en av två spektakulära inbrottskupper i Eskilstuna natten mot onsdag. Den andra inträffade i Kjula ungefär 25 minuter tidigare och rubriceras även den som grov stöld.
– Vi kan inte utesluta att det finns ett samband eftersom inbrotten skett i närtid i samma stad, säger Älveroth.