I november 2024 anmäldes en 32-årig Eskilstunabo försvunnen av oroliga närstående. Polisen utgick från att 32-åringen höll sig undan frivilligt då han skulle avtjäna ett fängelsestraff.
Spåren efter Eskilstunabon ledde till Norge och i mars blev 32-åringen efterlyst även där. De sista livstecknen ska ha kommit från Kongsvinger i östra Norge, ett fåtal mil från den svenska gränsen i höjd med Värmland.
Sedan den 29 april är två norrmän i 20- respektive 50-årsåldern frihetsberövade. De var inledningsvis misstänkta för motsvarande människorov för vilket de häktades. Misstankarna har i dagarna utökats och duon är nu även misstänkta för mord alternativt, medhjälp till mord.
En av de häktade har förnekat brott, den andre har valt att inte kommentera misstankarna.
– Någon kropp eller kroppsdelar har inte påträffats, säger Henning Klauseie vid norska polisen till Eskilstuna-Kuriren.
Trots det utgår norsk polis från att "en svensk man i 30-årsåldern som varit försvunnen sedan i höstas" är död.
I månadsskiftet april/maj genomförde polisen husrannsakningar på två adresser i Kongsvinger, bland annat på en gård där polisen misstänker att "svensken" mördats. Det är fynd från gården som gör att polisen uttalar sig som den gör.
– Undersökningarna har enligt vår bedömning visat att det är sannolikt att han inte längre är i livet, säger Henning Klauseie.
Enligt Henning Klauseie har svensk polis underrättats om den norska slutsatsen.
– Vi har tidigare i veckan fått bekräftat från svensk polis att familjen till den man som vi menar är död har underrättats. Vi har bland annat haft kontakt med NOA (Nationella operativa avdelningen).
Vad får er att utgå från att "svensken" är död trots att någon kropp inte har hittats?
– Utöver att han hans familj inte fått kontakt med honom sedan i höstas så har vi genomfört kriminaltekniska undersökningar på flera adresser i Kongsvingerområdet. Summan av all information vi har gör att vi menar att han sannolikt har blivit mördad. Eftersom vi inte har hittat någon kropp kan vi inte vara helt säkra men vi menar att det är mer sannolikt att han är död än att han lever.
Har ni hittat blod?
– Vi kommenterar inte vad vi funnit eller inte funnit. Bakgrunden till det är att vi inte vill att gärningspersoner ska kunna läsa om det i media innan de förhörs.
Tror ni alltså att det finns fler gärningspersoner än de två som är häktade?
– Det är i vart fall inte otänkbart att flera personer kan vara involverade, säger Henning Klauseie.
Den saknade Eskilstunabon förekommer under ett tiotal avsnitt i belastningsregistret. Han är dömd för bland annat vålds- och narkotikabrott.
Enligt Henning Klauseie är det oklart om "svensken" och de två häktade norrmännen kände varandra. Han bekräftar dock att narkotikabrott är en del av misstankarna i den aktuella utredningen.
– Jag kan bekräfta att det på samma adress (gården) fanns en cannabisodling. Vi är i dock i en tidig fas och det är mycket vi inte har svar på.