Misstänkt tjuv gripen

På måndagsförmiddagen greps en misstänkt inbrottstjuv på Stenbystigen, efter ett villainbrott på Diamantgången.

Eskilstuna2011-06-14 12:05

- Det här är en person som vi tror varit aktuell länge för olika inbrott. Men det gäller att få dem med händerna i kakburken, säger Lennart Vestergren på Eskilstunapolisen.

Den senaste tiden har det varit många inbrott i Eskilstuna, såväl i bostäder som hos olika företag. Polisens teori har varit att några personer sannolikt ligger bakom flera av inbrotten. Och enligt Vestergren kan den nu gripne 26-åringen alltså vara aktuell i flera fall.

Vestergren berättar att vittnen på måndagsförmiddagen sett en mystisk person vid ett hus på Diamantgången. En polispatrull åkte dit och upptäckte att det varit inbrott i en villa. En annan patrull kom från ett annat håll och träffade då på en man som stämde väl med vittnesuppgifterna. De grep 26-åringen, som sedan tidigare är känd av polisen

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om