Larmet inkom till polisen klockan 00.13, och den 47-årige mannen fördes omgående till Mälarsjukhuset för vård. Han hade fått ett kraftigt knivhugg i buken.
Mannen var vid medvetande, och fullt talbar. Han kunde själv namnge de personer som varit inblandade i tumultet, varav en sedan tidigare är känd av polisen.
En av de inblandade, en 30-årig kvinna, hämtades in till förhör och anhölls sedan av åklagare. Den andra misstänkta gärningsmannen var ännu på onsdagsmorgonen på fri fot.
– Vi har en gärningsman där ute, men vi vet vem han är och det är bara en tidsfråga innan han dyker upp, sade vakthavande polisbefäl Roland Lindkvist vid sextiden.
Händelsen, som ägde rum i Slagsta i Eskilstuna, rubriceras försök till mord. 47-åringens skador är dock inte livshotande, uppger polisen.
Bortsett från att polisen söker en av gärningsmännen fortfarande kommer man ägna onsdagen åt sedvanligt arbete vid den här typen av ärenden, det vill säga förhör med misstänkta och målsägare, i den mån han orkar, samt en teknisk undersökning av brottsplatsen.