Som Eskilstuna-Kuriren tidigare rapporterat har bowlingprofilen Johan Rundgren sålt Eskilstuna bowlingcenter som han drivit i 36 år.
Nya ägare är ett par andra bowlingprofiler: Christian Halin, 49 och Mattias Lindström, 47, som sedan tre år tillbaka driver bowlinganläggningen Bowlers i Borås. Bowlers är en del av kedjan Lucky Bowl som har totalt 31 anläggningar i Sverige och Norge.
– Jag har spelat bowling sedan barnsben. Alltid haft ett stort hjärta för bowlingsporten. Tävlat jättemycket. Jag och Mattias Lindström har drivit ett antal hallar under en tjugoårsperiod. Vi kan branschen, säger Christian Halin, vd Bowler.
Han säger att Bowlers i Borås har ungefär samma stil som Eskilstuna bowlingcenter.
– Vi vill skapa ett ställe för alla: sportbowling, företag, barnkalas, pensionärer, studenter - precis alla. Det är så vi har lyckats nere i Borås, säger Christian Halin.
Bowlers finns hittills bara i Borås.
– Än så länge, men inom ett par år kommer vi att etablera 4-5 stycken till.
Den 1 augusti tar de nya ägarna över Eskilstuna bowlingcenter som då byter namn till Bowlers Eskilstuna.
– Det är en fantastiskt fin anläggning och vi känner att vi vill etablera Bowlers där, säger Christian Hallin.
Anläggningen i Eskilstuna kommer att byggas om så att den får en interiör som liknar den i Borås.
– Vi kommer att göra om ytskikt. Vi kommer att bygga om reception och bar. Vi kommer att sätta in mer dart och shuffleboard, säger Christian Halin.
– Det finns mer ytor i fastigheten som vi planerar att installera fler bowlingbanor i inom kort.
Kommer ni att ha stängt medan ni bygger?
– Nej, det ska vi försöka att inte ha. Vi kommer att bygga om avdelning efter avdelning.
Anläggningen kommer också att införa en ny meny.
– Det blir bättre, fräschare mat helt enkelt.
Bowlinghallen kommer även framöver att ordna barnkalas.
– Vi kommer även att etablera paket till större sällskap.
Christian Hallin säger att de nya ägarna kommer att satsa mycket på sportbowling. Nästa år blir det till exempel en professionell PBA-tävling i hallen. Det har tidigare arrangerats PBA i Eskilstuna, men i mindre skala.