- Vi tror att det finns folk i Eskilstuna som vet vad som har hänt Victor. Och folk som vet var hans kropp finns, säger Mikael Backman och Lars Franzell på länskriminalen.
På onsdagen sänds programmet Efterlyst på TV 3 och då går Sörmlandspolisen ännu en gång ut och vädjar om allmänhetens hjälp att lösa gåtan om vad som har hänt Victor.
Polisen redogör då också för läget i utredningen och att Victor sågs utanför krogen med en 45-årig man. Detta kan du också läsa mer om i onsdagens pappersupplaga av Eskilstuna-Kuriren.
Victor Hasselström försvann spårlöst efter ett krogbesök på Dannes Bar i Eskilstuna den 18 mars förra året. Han efterlystes ett par dagar senare och sedan dess har polisen bedrivit en omfattande utredning där man bland annat har undersökt vattnet i Eskilstunaån flera gånger. Men ännu har man inte hittat Victor.