Samling runt tratten

På torsdag den 5 december blir det tradjazz på Josef´s när Nya tubabandet bjuder in till allsång och New Orleansdrag av klassiskt snitt.

Eskilstuna2013-12-03 21:00

— Vilka vi är? Ja, vi brukar presentera oss som tre avdankade skollärare och en före detta begravningsentreprenör, skrockar Leif Linnskog när vi sticker in örat under en av bandets repetitioner.

Klockrent, alltså, eftersom tradjazzen en gång utvecklades i den amerikanska Söderns begravningståg.

— Man började sakralt och så, plötsligt, drogs tempot upp, säger kornettisten Per Dywling som dykt i jazzens historia och kan konstatera att tradjazzens fundament ofta vilar på gamla psalmer och annan religiös musik.

Moll blev dur och den musik som spelades i kyrkliga ceremonier återbrukades på nattklubbarna - fast i dubbla tempot. Att tradjazzen fortfarande tilltalar så många åhörare beror på att den är lätt att ta till sig och tacksam att lyssna till, menar Nya tubabandets musiker och lägger till: "Dessutom är den rolig att spela".

Och att Nya Tubabandets knäppare och blåsare har kul är inte att ta miste på. Samtliga har numera roligt på heltid eftersom de är pensionärer och har fullt upp i olika bandkonstellationer.

Själva tuban hanteras i Nya tubabandet av Jan-Peter "Jappe" Löfstrand, tidigare regionchef i Fonus, och fast han är en rejält tilltagen karl försvinner han nästan bakom tratten. Banjo, gitarr och sång manövreras i Nya Tubabandet av Torkel Stödberg medan Per Dywling fått kornett, trombon, barytonhorn och gitarr på sin lott och Leif Linnskog ger sig klarinett, saxofoner, gitarr och sång i kast.

I tubans begynnelse hette den för övrigt helikon och hade tratten vriden åt sidan. Inte bra, tyckte John Philips Sousa som ledde den amerikanska marinkårens orkester i slutet av 1800-talet och komponerade 150-talet marscher i tjänsten. Musikerna som tågade i främre ledet hörde inte ljudet efter ordning, eftersom det försvann ut till höger. Sousa vred helt sonika om tratten så att musiken istället strömmade framåt till hela bandets fromma. Följaktligen kallas instrumentet understundom också för sousafon.

I Sverige var det för övrigt just militärmusiker som först introducerade jazztoner. Den allra äldsta registrerade inspelningen härrör från 1899 och Kronobergs regementes musikkår som gjorde en trådinspelning av "Cake walk".

— Första jazzskivan i USA kom 1917. Det var de vita musikerna i "Original Dixieland Jazz band" som stod för den. Men den troligen allra bästa jazzen från den tiden finns inte inspelad, säger Per Dywling. De svarta musikerna hade inte råd att spela in några skivor.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om