Personal från Coop Forum i Tuna Park lämnade med varm hand över de färgpennor som sjukhusclownerna på Mälarsjukhuset saknat till sina målarböcker.
– Vi vill gärna vara en god kraft och vi månar alltid om familjen och barnen, säger stormarknadschefen Carina Palm och lämnade i sällskap med Stefan Petersson och Thomas Karlsson över 600 paket med tuschpennor och med 30 pennor i varje paket, inte så långt i från en kubikmeter med pennor i all sköns färger.
Clownclubbens medlemmar jublade men kollade noggrant att pennorna är användbara.
Inte för att verka otacksamma utan för säkerhets skull.
– Jo, de är giftfria och lämpliga för barn från 3 år, intygar Carina Palm.
Lotta Pärn tackade och bugade å alla clowners vägnar och bad i gengäld att få överlämna en liten bunt med målarböcker som Coop-personalen tog emot först efter att man fått garantier för att inga barn blir utan som direkt följd av gåvan.
Ingen fara med den saken, menar Lotta.
Skiljdes åt gör man nu med löftet att fortsätta att hålla kontakten öppen. Fler samarbeten är tänkbara i framtiden.
Som fler exempel på insatser i formen av en god kraft nämner personalen på Stora Coop att man kunnat skänka 109 000 kronor till barncancerfonden sedan man började ta betalt för toalettbesöken.