Sent på torsdagskvällen kom beslutet.
SVEMO:s Elitlicensnämnd beslutade nu i kväll att avslå Smedernas ansökan om elitlicens för säsongen 2010.
Klubben som under flertalet år dragits med ekonomiska problem - vilket är orsaken till en ny kraftig smäll för klubben. Underskottet för 2008, 3 750 000 kronor, är den summa som SWEMO inte godkänner.
- Vi har ändå sänkt spelarlönerna från 3,5 miljoner till 2,9. Men det är inget de tar hänsyn till. De ger oss inte heller verktygen för hur vi ska agera, säger Mikael Johnsson.
Johnsson fortsätter:
- Det här beslutet kommer att överklagas. SWEMO gör inte direkt svensk speedway någon tjänst. Sänker de oss, sänker de också andra lag.
Hur går styrelsen till väga nu?
- Det känns inte kul. Den nya styrelsen för lösa problem som den gamla försatt oss i. Vi i styrelsen kommer inom kort ha en sittning i ämnet. Det här är helt åt helsike, dundrar Johnsson.
Övriga sökande klubbar som kör i Elitserien och Allsvenskan har beviljats elitlicens för säsongen 2010.