Snart är det slutrökt – nytt rökförbud införs den 1 juli

Ett nytt förbud mot att röka närmar sig med stormsteg. Den 1 juli tas den nya lagen om rökförbud på allmänna platser i bruk.

I väntan på bussen införs det rökförbud den 1 juli.

I väntan på bussen införs det rökförbud den 1 juli.

Foto: Niklas Holm

Eskilstuna2019-06-29 13:56

I december 2018 klubbades förslaget om totalförbud mot rökning på vissa allmänna platser igenom. Den 1 juli träder totalförbudet in. Förbudet gäller inte endast cigaretter. Det gäller alla produkter som avger liknande rök, såsom e-cigaretter och vattenpipor. Ett stort samtalsämne har varit att det inte längre blir tillåtet att ta sig ett bloss på uteserveringar, men det är betydligt fler platser som berörs av den nya lagen.

Alla inhägnade idrottsarenor, som till exempel Ekängens friidrottsarena och hela Eskilstuna Motorsportarena, där bland annat Smederna kör speedway, innefattas av rökförbudet.

Hur har ni förberett er inför det nya rökförbudet på alla inhägnade arenor?

– Vi håller på med nya informationsskyltar till alla våra anläggningar i kommunen, säger Mattias Albers, områdeschef för arenor och scener på Eskilstuna kommun.

– Vi går även ut på våra hemsidor och i sociala medier och informerar. Vi kommer att skicka ut mejl till föreningslivet där vi förklarar vad det är som gäller angående det nya rökförbudet som träder i kraft. Självklart informerar vi personalen i vår egen organisation också.

Kommunen har tillsynsansvar över de rökfria miljöerna. Den som har ansvar för rökförbudet ska genom skyltning tydligt informera om förbudet på gällande platser.

Har ni satt upp skyltar om rökförbud på och omkring arenorna?

– Skyltarna är tyvärr inte klara ännu. Om de inte hinner bli klara i tid får vi möjligtvis trycka upp någon enklare variant som vi sätter upp tillfälligt utanför entréerna till våra anläggningar.

Smederna har hemmamatch den 2 juli på Eskilstuna Motorstadion. Eskilstuna kommun äger arenan och är därmed ansvarig för att rökförbudet upprätthålls.

Kommer ni att ha folk på plats under matchen för att se till att förbudet följs?

– Vi är inte en polisiär myndighet. Vi har pratat med Smederna om det nya rökförbudet. Det förs en pågående dialog för att lösa det på bästa sätt. Vi får se om vi behöver sätta in extra resurser, men det är upp till var och en att följa lagarna, de gäller alla. Vi har inte mandat att avvisa folk men vi kommer att informera personerna på plats om den nya lagstiftningen och råda folk att släcka sina cigaretter eller be dem gå utanför området om de vill röka.

Det nya rökförbudet gäller på alla allmänna lekplatser i kommunen. Det gäller även på skolgårdar och lekplatser på fritidshem och förskolor. Alla områden i anslutning till färdmedel ingår i rökförbudet, det vill säga busshållsplatser, taxiköer samt tågperronger. Entréer till lokaler där det är rökförbud innefattas, det betyder att det blir förbjudet att röka vid alla entréer till butiker, vårdcentraler och restauranger. Lokaler avsedda för gemensamt bruk i bostäder innefattas också av förbudet. Ansvariga för att rökförbudet upprätthålls blir ägarna till lokalerna såsom fastighetsägare eller krögare.

Om du bryter mot den nya lagen kan du åtalas och dömas till böter, men inte för att du har rökt. Utan för olaga intrång!

Det första steget är att den som ansvarar för lokalen eller området ber dig att sluta röka. Om du inte gör som du blivit tillsagd ska du avvisas från platsen, detta har endast poliser och ordningsvakter rätt att göra. Om du inte avlägsnar dig gör du dig skyldig till olaga intrång, vilket kan leda till böter.

Folk som snusar eller tuggar tuggtobak berörs inte av det nya förbudet.

Anledningen till den nya lagen är bland annat att regeringen vill minska svenskarnas bruk av tobak för att nå målet om ett rökfritt samhälle till 2025.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om