Stoppades med 7 000 cigaretter

En 30-årig kvinna från Eskilstuna misstänks för att ha försökt föra in tusentals cigaretter i Sverige från Turkiet utan att anmäla det till tullverket.

Eskilstuna2016-08-23 11:57

Det var den 16 maj som Eskilstunakvinnan landade på Arlanda efter att ha flugit från Istanbul. I bagaget hade hon 7 000 cigaretter som hon inte hade anmält till tullverket.

Antalet cigaretter som kvinnan hade med sig överskrider med råge den gräns på 200 cigaretter som gäller för icke EU-länder.

Kvinnan anses med uppsåt ha försökt smuggla in cigaretterna till Sverige enligt den stämningsansökan som tullverkets åklagare har lämnat in till Attunda tingsrätt.

Åklagaren yrkar på att cigaretterna förverkas enligt smugglingslagen och att kvinnan döms till 80 dagsböter á 50 kronor samt 800 kronor till brottsofferfonden. Kvinnan har i förhör förnekat brott.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om