Stor insats i centrala Eskilstuna

Polis, räddningstjänst och ambulans hade på måndagen en stor insats på Rademachergatan i centrala Eskilstuna, med anledning av ett personärende. Ingen person kom till skada.

Räddningspersonal på platsen.

Räddningspersonal på platsen.

Foto: Niklas Holm

Eskilstuna2024-09-16 11:09

– Det är ingen fara för allmänheten, säger Angelica Israelsson Silfver, presstalesperson vid polisen.

undefined
Rademachergatan var inledningsvis avspärrad.

Vid 11-tiden på måndagen var det avspärrningar på Rademachergatan och flera andra platser i centrum. Polis, räddningstjänst och ambulans var på plats för att hjälpa en person som inte mådde bra.

Avspärrningarna var inledningsvis stora.

– Det är för att kunna jobba så ostört som det är möjligt när det är så här mitt i stan, säger Israelsson Silfver.

Efter en dryg halvtimme kunde avspärrningarna hävas helt.

– Vi har avvecklat insatsen och ingen person kom till skada, säger Andreas Blomquist, vakthavande befäl vid räddningstjänsten.

Polisen betonar att det inte finns någon brottsmisstanke.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!