Efter Är av ekonomiska oroligheter till följd av pandemi och oroligheter i vÀrlden ser sÀljchefen à sa Morell och hennes kollegor pÄ Ticket kÀnner av att Eskilstuna nu vill se vÀrlden igen. Det mÀrks inte minst pÄ försÀljningen av resor i pÄsk som ökat med 25 procent jÀmfört med förra Äret.
â Jag tror att man nĂ„gonstans nu ser att rĂ€ntorna Ă€r pĂ„ vĂ€g ner. Det tror jag Ă€r en jĂ€ttestor orsak till att man bokar mer resor och lĂ€gger mer pengar pĂ„ den biten. Att man ser framĂ„t nu efter att vi gĂ„tt igenom den hĂ€r tuffa tiden. SĂ„ det kĂ€nns mer positivt nu.
Förut har storstÀder som Paris, Berlin och New York varit med pÄ topplistorna över populÀra resmÄl under pÄsken. I Är har de ratats till förmÄn för mer solsÀkra destinationer och reslÀngden har ökat frÄn omkring fyra dagar till Ätta dagar.
à sa Morell tror att det kan ha att göra med att pÄsken ligger ovanligt tidigt i Är och att folk har tröttnat pÄ vÀdret hÀr.
â Man har ett behov av att fĂ„ komma till solen, sĂ€ger hon.
Listan över de resmÄl Eskilstunaborna helst Äker till i pÄsk toppas av Gran Canaria.
â Det Ă€r ett sĂ„nt dĂ€r resmĂ„l som alltid fungerar. DĂ€r finns bĂ„de storstad uppe i Las Palmas och sen sol och bad pĂ„ södra sidan.
Förra Ärets etta, London, hamnar pÄ en andraplats.
â Att London lĂ„g pĂ„ en första plats förra Ă„ret tror jag berodde mycket pĂ„ att Abba Voyage var nytt och lite sĂ„dana saker, vilket gjorde att mĂ„nga Ă„kte dit och sĂ„g det som ett bra tillfĂ€lle.
Malaga intar tredjeplatsen pÄ listan. En anledning till det kan vara att allt fler har skaffat sig boende i den spanska staden, förklarar à sa Morell.
â Det Ă€r mĂ„nga som Ă„ker ner för ser till sina lĂ€genheter och sina hus. Men det Ă€r inte bara de som bor dĂ€r som Ă„ker ner, utan det Ă€r mĂ„nga som vĂ€ljer att Ă„ka dit för att spela golf och för att möta vĂ„ren.
Dubai, Phuket, Prag, Rom och Barcelona Ă€r alla nykomlingar pĂ„ Ă„rets pĂ„sklista. Att de tvĂ„ sistnĂ€mnda stĂ€derna hamnar i topp tror Ă sa Morell beror pĂ„ att de Ă€r storstĂ€der dĂ€r man ocksĂ„ kan fĂ„ sig lite sol â men ocksĂ„ pĂ„ en annan sak.
â Kryssningar Ă€r vĂ€ldigt populĂ€ra nu och frĂ„n bĂ„de Rom och Barcelona utgĂ„r MSC som kryssar i Medelhavet, sĂ€ger hon.