Tillsammans hjälper de skolor i Tanzania

Det började som ett utbyte mellan två folkhögskolor i Eskilstuna och Tanzania, men utvecklades till en lång vänskap för lärarna Gunnar och Inga Magnusson och Cecilia Mfuko.

Eskilstuna2013-07-15 18:32

- Jag hade ingen tanke på att det skulle bli så här, men jag tycker att det är fantastiskt.

Att man aldrig vet vad ett första möte kan leda till vet Gunnar Magnusson allt om. För snart fem år sedan, då han fortfarande var aktiv som lärare på folkhögskolan i Eskilstuna, åkte Gunnar ner till Tanzania för att hälsa på en folkskola som hans egen skola haft kontakt med.

Han blev snabbt fäst vid landet och när han träffade läraren och rektorn Cecilia Mfuko insåg Gunnar att han kanske kunde hjälpa till med skolans knappa resurser.

- När jag och Inga var där såg vi att barnen spelade fotboll, för de hade fotbollsplaner, men fotbollarna hade de själva gjort av slangar och då föddes en idé.

Att anlägga längdhoppsbanor vid planerna borde fungera, tyckte Gunnar. Det kostar inte så mycket, men ger glädje och gemenskap. Dessutom fick de, som medlemmar i Eskilstuna Friidrottsförening, med sig ordförande Bengt-Olof Eskilsson och tillsammans började de skicka ner fotbollar, racketer och t-shirts för barnen att träna i.

- De hade aldrig hoppat längdhopp, men snart kom samtalen om att den och den hoppas så och så långt, säger Bengt-Olof Eskilsson.

Efter många besök i Tanzania är nu Cecilia Mfuko i Eskilstuna under cirka en vecka för att träffa sina vänner Gunnar och Inga, men också för att prata om samarbetet och om sina nya planer att inom några år starta ett barnhem för föräldralösa i Tanzania. En idé som det inte tog lång tid för Gunnar Magnusson att fastna för.

- Vi vet inte riktigt hur, men nu ska vi i friidrottsföreningen försöka hitta samarbetsformer för att kunna hjälpa till där.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om