Ung kvinna hängde sig på psykavdelning 20

En kvinna vårdas på strokeavdelning efter att ha hängt sig. En man har lyckats rymma flera gånger från sluten avdelning. Tidigare patient säger att vården är ren förvaring. Och personalen går på knäna. Nu inleder tidningen en granskning av psykiatrin.
Vi vill veta, vad har du för erfarenheter? Kommentera!

Eskilstuna2012-02-09 06:01

Under de senaste dagarna har tidningen haft kontakt med ett stort antal personer som på olika sätt har eller haft kontakt med psykiatrin. Dessa personer har var och en gett information som på ett eller annat sätt berör en fysisk plats: Mälarsjukhusets avdelning 20.

Vad som där händer, började vi granska med start i går torsdag. I torsdagens tidning går det att läsa om en kvinna som vårdas på strokeavdelning efter att ha hängt sig på sluten avdelning. Samt om mannen som lyckades rymma tre gånger inom loppet av elva dagar.

I dagens tidning går det att läsa om personal som vittnar om en ohållbar arbetsmiljö och om en tidigare patient som tycker att vården är ren förvaring.

Köp dagens tidning digitalt här.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om