Aldin, 27, har förlorat jättebelopp – på några dagar

Världens börser har rasat under flera dagar, men aktiespararprofilen Aldin Hosni från Eskilstuna tar saken med ro.
– Det är en idiot som startat ett handelskrig, säger han.
Här är hans bästa tips till dig som sparar i aktier.

Eskilstunabon Aldin Hosni varken köper eller säljer i börskaoset.

Foto: Robin Folkö

Eskilstuna2025-04-07 22:09

Sin unga ålder till trots är han redan en veteran på börsen. Aldin Hosni kom till Sverige och Eskilstuna som syrisk flykting 2012 och växte därefter upp i Årby. Som 18-åring tog han steget och började investera i aktier.

– Jag började med omkring 50 000 kronor, säger Aldin Hosni.

Nu har han varit ordförande för organisationen Unga Aktiesparare i Eskilstuna i några år, och arbetar med företagsrådgivning på storbanken Nordea i Stockholm.

Den egna aktieportföljen är värd över miljonen. Eller åtminstone var den det innan USA:s president Donald Trump gjorde verklighet av sina hot och införde höga generella handelstullar mot resten av världen i förra veckan. De senaste dagarna har hans aktier förlorat närmare 18 procent i värde. 

Men trots det är han lugn och varken köper eller säljer några aktier.

– Jag var med om coronakraschen på börsen 2020 och har lärt mig att det förekommer sådana här händelser. Och lärdomen är att du inte vinner om man säljer dina värdepapper när det går ner. Den här gången är det en idiot som valt att starta ett handelskrig med andra länder, även sina allierade, och det skapar osäkerhet, säger han.

Här Aldin Hosnis bästa tips till aktiesparare som undrar vad de ska göra i det skakiga läget:

  1. Tänk långsiktigt.
  2. Ha en strategi.
  3. Läs på och utbilda dig om aktiemarknaden.
  4. Lyssna inte för mycket på profiler på sociala medier.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!